Авторизація

Email
Пароль

Спалах метгемоглобінемії у новонароджених у відділенні інтенсивної терапії для новонароджених

 

Спалах метгемоглобінемії у новонароджених у спеціалізованому відділенні інтенсивної терапії та у новонароджених у палатах для новонароджених з мамами описують Takahashi S. і співавт. з Японії у своєму листі до The New England Journal of Medicine (1).

Набута метгемоглобінемія є рідкісним захворюванням з порушенням спроможності гемоглобіну до переносу кисню, що викликане контактом з деякими хімічними сполуками або медикаментами. Спалах метгемоглобінемії зустрічається дуже рідко. Більшість спалахів виникають у країнах, що розвиваються, де використовується колодязна вода. Автори повідомляють про спалах метгемоглобінемії у шости з дев’яти новонароджених у спеціалізованому відділенні інтенсивної терапії для новонароджених, а також у чотирьох з сьоми новонароджених у палатах для новонароджених з мамами того самого стаціонару. У жодного з новонароджених з ціанозом не було гіперкапнії та тахікардії, призначення кисню не покращувало сатурацію киснем.

Оскільки ціаноз виник одночасно у багатьох новонароджених, було висунуто гіпотезу, що причиною є забруднення повітря або води. Відділення інтенсивної терапії та палати для новонароджених з мамами розташовані у різних будівлях, тому контамінація повітря визнана малоймовірною. Через те, що всі новонароджені, які захворіли, отримували штучне харчування, була висунута підозра про хімічну контамінацію води для розведення продуктів харчування. Аналіз газового складу крові виявив підвищену концентрацію метгемоглобіну у всіх дітей (Рис. 1А). Було припинено штучне харчування та використання водопровідної води у стаціонарі, додаткових випадків не зафіксовано.

Під час аналізу водопровідної води виявлено великий вміст нітритів. Після подальшого дослідження знайдений пошкоджений клапан, що стало причиною контамінації води для пиття зворотнім током з госпітальної системи обігріву, в котрій вода була контамінована препаратом проти корозії (Рис. 1В та 1С). Хоча продукт харчування готували з використанням водопровідної води після її проходження через фільтр для вилучення бактерій та вона відповідала національним стандартам, фільтр не забезпечував елімінацію азотистої кислоти. Більш того, водопровідна вода всього стаціонару була контамінована, проте метгемоглобінемія не виникла в жодного дорослого.

Метгемоглобінемія найчастіше виникає у дітей у віці до 2-х місяців життя, ніж у більш старших дітей та дорослих, оскільки перші з зазначених випивають більше води на кілограм маси тіла та мають зменшену активність НАДФ-цитохром b5 редуктази, що забезпечує перетворення метгемоглобіну у гемоглобін. Крім цього, більший рН вмісту у шлунку полегшує надходження нітрат-продукуючих бактерій у верхні відділи шлунково-кишкового тракту, які перетворюють нітрат у нітрит.

Цей випадок доводить, що навіть препарат для штучного харчування, який підготовлений з використанням ретельно профільтрованої води, володіє ризиком метгетгемоглобінемії при ненавмисній контамінації води. Більш того, випадок висвітлює факт, що немовля більш схильні до метгемоглобінемії порівняно з дорослими. Наведене необхідне для виявлення джерела та обмеження поширення спалаху метгемоглобінемії.

 

 

 

1. Takahashi S, Ishige T, Takizawa T. Methemoglobinemia Outbreak in a Neonatal ICU and Maternity Ward. N Engl J Med. 2023 Dec 21;389(25):2395-2397. doi: 10.1056/NEJMc2308125. PMID: 38118033.

 

Проф. Біляєв А.В.

 

Для тих, хто прагне досконалості:

Цикли спеціалізації Дитяча анестезіологія та інтенсивна терапія далі

Цикли удосконалення з Анестезіології, інтенсивної терапії, невідкладної допомоги далі